MENÜ

Online Ödeme

Hackerlerin Saldırısına Açık Platformlar

Hackerlerin Saldırısına Açık Platformlar

Bilgisayar korsanlarına gün doğdu, instagram ve iPhone telefonlar saldırganların en çok ilgilendikleri platformlar olarak öne çıkıyor. Bu konuda hackerler en çok hangi platformlarda yoğun olarak çalışıyor sorusu bir araştırma konusu oldu ve bu yılın son ayında ilginç sonuçlar elde edildi. En çok saldırı altındaki platformlar İnstagram hesapları ve iPhone telefonları olarak ortaya çıktı. Bu araştırmayı CASE24 isimli bir araştırma şirketi yaptı. Araştırma sonuçları daha başka ilginç veriler de içeriyor mesela iPhone telefonları, Huawei telefonlarına oranla 192 kat daha fazla saldırı altında… Saldırı en çok ABD’de gerçekleşmiş. Saldırı altında olan telefon şirketleri Samsung, LG Nokia Sony ve en son Huawei olarak sıralanıyor.

 

Hangi Uygulamalar Saldırıya Açık

Facebook ve İnstagram en çok saldırıya açık olan platformlar olarak belirlendi. Bu saldırılar, araştırma şirketinin verilerine göre sadece Amerika’da 67 bin kere İnstagram için gerçekleştirilmiş. Ardından da WhatsApp ikinci sırayı alıyor. You Tube de bundan nasibini almış görünüyor. Twitter de ABD’de en çok saldırı alan platformlardan biri… Google aramaları baz alınarak, bu yıl telefon yazılımını kırma ile ilgili binlerce araştırma yapıldığı ortaya çıktı. Bu aramalar istatistiksel veriler olarak düzenlendiğinde en çok saldırı iPhone telefonlara, ardından da Samsung telefonlara oldu. Acaba saldırılar, bu telefonların çok popüler olmalarından dolayı mı yoksa açıklarının fazla olmasından dolayı mı gerçekleşiyor bunun cevabı net değil.

 

ABD de 60 Bin Kişi İnstagram Hack Konusunu Aratmış

Google verilerine göre, ABD’den veya ABD’de görünen aramalardan 60 bini İnstagram hesaplarını kırma konusu ile ilgiliymiş. 50 bin arama da sadece iPhone yazılımını kırma konusuna yoğunlaşmış görünüyor.

 

iPhone Saldırılarından Korunmak

Hesaplar için ayrı ayrı şifreler oluşturmak, şifreleri karmaşık hazırlamak, şifreleri sık sık değiştirmek, şifrelerde basit karakterler kullanmamak önlem olabilir. Hack saldırısına maruz kaldığınızı öğrenebilmenin yolu da “Have i Been Pwned” programlar kullanmak ve sürekli bunu tetkik etmek de bir önlemdir. Yüzde yüz güvenliği sağlamanın hiçbir yolunun olmadığı bu tip platformlarda, banka bilgileri aile bilgileri uluorta bulundurulmamalıdır. Bilgisayarlarda bulundurma zorunlu ise, sarı dosyaya alarak sağ tıklayıp arşive ekle dedikten sonra WinRAR olarak, şifreleyin. Ardından bu şifreli dosyayı da bir sarı dosya –klasör içine alarak bu klasörü de şifreleyin. En az 3 kez şifrelerseniz, Hack saldırısı olsa da ve klasör çalınsa da şifreleriniz zor kırılacaktır.

 

Google Hayatımızın Her Alanına Girdi

Google özel bilgilerimize erişiyor, bunu istesek de istemesek de yapıyor. Bu da dijital cihazlarımızın güvenli olmadığı anlamına geliyor. Ya interneti tamamen kesmek ve gizli dosyaları bir flaş belleğe aldıktan sonra yeniden internete bağlanmak ( virüssüz bir bilgisayar için) gerekiyor ya da güvenli bir başka yol olmadan bilgilerin her an çalınabileceğini kabullenmek gerekiyor. Google hayatımızın her alanına girdi, bizden veri topluyor. İzmir’de oturan biri yakın zama “soba fiyatları” kelimesini aratmışsa, alakasız başka sitelere girdiğinde, Google o kişinin karşısına soba reklamları çıkarıyor. Bunlar masum girişimler değil. Kimse de Google’in verdiği bilgiye ulaşım konforundan vazgeçmek istemiyor ama Google’nin bunun karşılığında bizden aldığı çok şey var. Sonuç olarak, her gün 50 bin virüsün yazıldığı bu uçsuz bucaksız sanal alemde, Hacker saldırılarından yüzde 100 korunmanın hiçbir yolu yok.

Projeleri İncele
10 Yıllık Deneyim 7/24 Teknik Destek
10 Yıllık Deneyim 10 Yıllık Deneyim
Atolye 45 © Tüm Hakları Saklıdır. Sitede kullanılan içeriklerin tamamı Atölye 45'e aittir.