MENÜ

Online Ödeme

Katalog Tasarımı

Katalog Tasarımı ve Tasarım Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Katalog Tasarımı, markaların pazarlama çalışmalarında kullanılan belki de en önemli materyaldir. Potansiyel müşterilerin eline geçen bu tanıtım materyali, markanızı doğrudan temsil ettiği için bazı detaylara yüksek hassasiyet gösterilmelidir. Bunlardan başlıcaları olan Tasarım, içerik ve basım kalitesi diğer kataloglardan sıyrılmanıza yardımcı olarak dikkat çekmeyi başaracaktır.

 

1- İçeriğin Önemi

“Kimse bunu okumaz” demeyin. İçerik, müşterinizin kalbine, ruhuna ve satın alma psikolojisine dokunup ikna eder. Dolayısıyla mutlaka doğru bir iletişim dili benimsenmiş içerikler oluşturun. Eğer şirket içerisinde bunu sağlayamıyorsanız, profesyonel metin yazarlarından destek alın. Tabii ki aynı konu yabancı dillerde daha da önem kazanıyor. Çevirilerde google translate’e fazla güvenmeyin. Bırakın işinde usta çevirmenler “konsept çeviri“ ile metnin okunurluğunu artırsın.

 

2- Fotoğraf

Müşterilerin 5 duyusuna dokunmak pazarlamanın 1. kuralıdır. Katalog tasarımında kullığınız görsellerde öyle bir kalite startı tutturun ki kağıt üzerinden bakarken inceleyen kişiyi içine çeksin. Bir tabak yemeğin kokusunu hissetsin, yeni sezon gömleğin parıltısıyla büyülensin! Şirket içi fotoğraflar ve profesyonel stüdyolarda çekilen ürün fotoğraflarına yüksek önem gösterin. Zira kimse cep telefonuyla çekilen bir ürün fotoğrafına dönüp bir daha bakmaz istemez.

 

3- Tasarım ve Baskı Teknolojisi

Tasarım ve baskı birbirinden ayrılmaz iki önemli öğedir! Tasarlayan kişinin mutlaka baskı teknolojilerine ve basılacak matbaanın sistemine hakim olması gerekir! “Siz tasarımı yapın, bizim tanıdık matbaa var” gibi öneriler bu iletişimi ciddi ora zedeler. Bırakın tasarımcı, gezip gördüğü, eline boyası bulaşan matbaalarda yaratıcılığını konuştursun. Çünkü gelişen baskı teknolojileri belki de bilindik matbaalar’ın çok üzerindedir.

Özetle, fuar yada benzeri organizasyonlar öncesi “ne yapıp edip bir katalog yapalım” aceleciliği, markanızın tanınırlığına hiçbir katma değer sağlamayacağı gibi, müşteri gözündeki imajınızı bir hayli zedeleyecektir. Bu nedenle, alelacele yapılmış bir katalogtansa kurumsal fotoğraflarla renklendirilmiş, kaliteli ve özel bir baskıya sahip kataloglar markanızı uluslararası arenaya taşımada büyük rol oynayacaktır.

Projeleri İncele
10 Yıllık Deneyim 7/24 Teknik Destek
10 Yıllık Deneyim 10 Yıllık Deneyim
Atolye 45 © Tüm Hakları Saklıdır. Sitede kullanılan içeriklerin tamamı Atölye 45'e aittir.